Öğrenilmiş çaresizlik

Öğrenilmiş çaresizlik: vajinusmusun devamlılığında en önemli sorun çaresizliği kabul etmektir. Tedavinin başarısı ise danışan kadının çözüme inanması, terapistine güvenmesidir. Güven sevgi ve dürüstlükle olur. Yani hem danışan kadın hemde terapist tedavi süresince birbirine inanmalı, güvenmeli ve başarıyı hedeflemelidir. Önce danışan çift bilgilendirilmeli, kadın ve erkek anatomisi anlatılmalıdır. Cinsel birliktelik sırasında ağrı, acı, kanama, yırtılma, kenetlenme olmayacağı bilgisi verilmelidir. Vajınusmus tedavisi %100 olup, ancak vajinusmus nedenleri tedavi başarısını etkileyen en önemli unsurdur. Neden ortadan kalkmadıkça tedavi başarıya ulaşamaz.

Cinsellik birbiri ile bağlantılı 3 etkene bağlıdır:

1-cinsel kimlik,  2-cinsiyet kimliği, 3-cinsel rol davranış olup kısaca bu aşamaları inceleyelim.

Cinsel kimlik: bireyin kromozomları, geniital organları, hormonal sistem ve bu hormonların oluşturduğu  biyolojik yapı ile belirlenir.

Cinsiyet kimliği: 2-3 yaşlarında gelişen, tüm çocuklarda izlediğimiz erkeğim veya kızım söylemleri ile başlar.

Cinsel rol: öğrenme ve deneyimlerle edinilir. Cinsiyet kimliği ile uyum gösterir.

Kadında anatomik yapı ve cinsel işlev:

Kadın anatomisini incelersek dış genital ve iç genital organlar olarak 2 gruba ayırabiliriz.

Dış genital organlar dış dudaklar(labium majus), iç dudaklar(labium minus), klitoris,  vajina  girişinden oluşur.

Klitoris kan damarları ve sinirlerden oldukça yoğun bir organdır. Kadında orgazmdan sorumludur. Orgazm olabilmesi için klitorisin yeterli uyarılması gereklidir. Cinsel uyarılma ile kan damarlarından yoğun olan vajinada ıslaklık olur. Vajinanın anatomik yapısındaki kaslarda vajinanın genişlemesine izin verir. Bu genişleyebilme özelliği hem penis vajina birleşmesini hemde doğumun gerçekleşmesini sağlar  .  Bazı ilkel ve geri kalmış, kadının ezildiği toplumlarda kadın sünneti denilen uygulamada klitoris derisi bazande tamamı kesilmektedir. Bunu yapmalarının nedeni ise orgazmdan sorumlu klitorisi keserek kadının cinsel haz almasını engellemektir.

Üretra idrarın boşaltılmasını sağlayan, idrar yollarının son kısmıdır. ancak anüs ve vajina ile yakın komşuluğu ve idrar yolunu daha kısa olması idrar yolu enfeksiyonlarının kadında daha sık yaşanmasına neden olur. Balayı sistiti olarak bilinen ilk cinsel ilişki sonrasında idrarda yanma, ağrılı idrar yapma sık gördüğümüz bir sorundur.

Vajinusmus Tedavisinde etkin faktörler:

1-çift vajinusmusu bir sorun olarak görmeli, tedaviye inanmalı ve birlikte katılmalıdır.

2-kadın ve erkek birbirini suçlayıcı davranışlardan kaçınmalı veçözümü ortak aramalıdır.

3-vajinusmus tedavisinde terapiste güvenmeli ve açık olmalıdı.

4-vajinusmus nedeni cinsel taciz olması durumunda terapi süreci oldukça zor ve tedavide uzun bir zaman almakatadır.

5-vajinusmus beklenilerek kendiliğinden geçen bir hastalık olmadığı için beklemek tedaviyi zorlaştırmaktadır. Vajinusmuslu hastalar gerçekleştiremedikleri ilişki deneyimleri sonrasında ilişkiden kaçınma davranışı sergilerler.

Unutulmaması gereken tedavi başarısında çiftlerin birbirine güvenmesi, desteklemesi ve suçlayıcı tavırlarda bulunmaması gerekmektedir.

Vajinusmuslu kadınlarda ortak korkular:

1-kapalı odalar, asansör,

2-yüksek yerler,

3-kan görmek, diş hekimi ve jinekolog korkusu,

4-acı çekme, cinsel birleşme, parçalanma, kanama, ölüm korkusu olabilir.

Vajinusmuslu kadınlarda cinsellikle ilgili yanlış inanışlar:

Vajinusmuslu kadınlar üzerinde yapılan çalışmalarda cinsel eğitimin eksikliği ve cinselliği fobi olarak gören anne ile karşılaşılabilir. Bazı çalışmalarda ise cinsel eğitim eksikliği olmayan ama yoğun anksiyete, güvensizlik, terk edilme korkusunun hakim olduğu görülmüştür. Çoğunlukla vajinusmuslu kadınlarda evlilik öncesi cinsel ilişki deneyimlerinin olmadığı ve bu konuya olumsuz baktıkları görülmüştür.

Tedavide amaç:

Sadece cinsel birleşmenin sağlanması olmamalıdır. Ayrıca çiftin sağlıklı, mutlu bir cinsel yaşam sağlamalıdır.

Vajinusmus tedavisinde erkeğin sorumlulukları:

Vajinusmus tedavisinde en önemli basamak kadın ve erkeğin tedaviye birlikte katılmaları, her olumlu gelişmede ortak sevinmeleri ve başarıyı kutlamaları önemlidir.

Eşinizle iletişimi koparmayın, onu hep sevdiğinizi ve seveceğinizi hissettirin. İlişkinizin tam olarak şekillendiren ve güçlendiren cinsellikle ilgilide eşinize ve birlikteliğinize zaman verin. Aceleci olmayın. Yılmayın ama vajinusmuslada yaşamayın.

Tedavi aşamasında terapistinizin söylemlerini dikkate alın, ve cinsel birliktelik zamanını terapistinizin belirlemesine izin verin.

Vajinusmus Tedavisi:

Vajinusmuslu çiftleri tedavi isteğinde en önemli neden çocuk isteğidir. Yıllarca vajinusmusla yaşayan bazı çiftler bu duruma alışabilir ve vajinusmusla yaşayabilirler. Tedavi isteği ise çoğunlukla bebek sahibi olma isteği başladığında ortaya çıkar. Ama önerimiz sorun ile ilk karşılaştığınızda terapiste başvurmanız yönündedir. Çünkü cinsellik sadece çocuk için değil mutlu ve sağlıklı birlikteliğiniz içinde gereklidir.

1-öncelikle vajınusmus deneyimi olan kadın doğum hekiminiz tarafından anatomik yapınız kontrol edilir. Bu muayenede spekulum kullanılmaz, canınız yanmaz, kısa sürer, endişelenmeyin, hekiminize güvenin. Güven korkularınızı azaltır.

2-bilişsel terapi: yanlış bilgilerden sizi kurtarmak, kadın genital sisteminin anatomik yapısı konusunda sizi  bilgilendirmekten oluşur. Bilişsel terapidede danışanın eksiksiz ve ön yargısız olarak hikayesini anlatması istenir. İlk cinsel deneyim çok önemlidir. Özellikle cinsel tacize uğrama veya böyle bir olaya şahit olma sorunların başlangıç noktasıda olabilir. görüşmeler sonunda danışanın kaygıları, korkuları , endişeleri belirlenir. Ve uygun bir yol haritası çizilir. Özellikle cinsel eğitimin faydası büyüktür. Cinsel deneyimi olmayan çiftlerin ilk ilişkilerinde kızlık zarının, vajinanın girişini tamamen kapatan ve ilişki ile kanayan, parçalanan, yoğun  ağrı yapan bir organ olduğu bilinebilir.. Yanlış bir inanıştır. Danışanı bilgilendirme tedavi başarısında oldukça önemlidir. Görsel materyaller, makaleler, filmler yeni ve doğru bilgilendirmede kullanılabilir.

3-davranışsal tedavi: öğrendiklerimizi artık uygulayabiliriz. Ama çok hızlı değil, adım adım ilerlemek gerekir. Pratik dersler ve ev ödevleri can yakıcı, ağrı verici değildir. Kişiye özeldir.

Tedavi süreci genellikle haftada 1-2 seans olup 3-4 seansta tedavi tamamlanır.

Vajınusmusa alışmayın, kanıksamayın…

Evlilik öncesi cinsel danışma

Ülkemizde ve doğu toplumlarında sık görülen vajinusmus evlilik öncesi cinsel danışma alan çiftlerde çok sık karşılaşmadığımız bir sorundur. Çünkü çift doğru bilgiyi aldıkları için, ilişki sırasında ağrı, acı, yoğun bir kanama yaşamayacaklarını bilir. Doğru bilgi endişeyi azaltır, korkuyu engeller. Okullarımızda henüz yaygınlaşmayan cinsel eğitim ve korunma yöntemleride genç kızlarımıza verilmemesi aileleriin bu konu ile ilgili konuşmamasıda  vajinusmus sıklığını arttırır. Tedavi ve korunma için gençlerin cinsel eğitim almaları  ve her çift evlenmeden cinsel danışma almaları, jinekolog kontrolünden geçmeleri, korunma yöntemleri konusunda bilgilendirilmeleri önemlidir.