Vajinimusa alışmayın

Vajinusmus her kadına göre farklı uygulanan yöntemler ile tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Tedavisi olan bu hastalığın sizi ve eşinizi esir almasına izin vermeyin. Ana sorun cinsellikle ilgili eksik, yanlış bilgiler olup toplumda, özellikle bizim gibi cinsel eğitimin verilmediği kültürlerde daha sık görülür. Yani vajinusmus tedavisi size doğru bilgileri anlatmak, bilinçaltınızdaki saplantılardan kurtarmak ile başlar.

Vajınusmus tanısını koymadan önce her kadın jinekolojik muayeneden geçmeli, anatomik bir sorun olmadığı tespit edilmelidir. Vajinusmus ön tanısı ile gelen kadına jinekolojik muayene sırasında daha dikkatli davranılmalı,  vajınusmus deneyimi olan kadın doğum hekimlerince yapılmalıdır. Böylece vajınusmuslu birçok kadına yapılan cerrahi işlemler, anestezi altında ilişkiye girme gibi yanlış müdehaleler engellenmiş olur. Bu yanlış ve bilimsel dayanağı olmayan uygulamalar kadınları dahada yanlızlaştırır ve  tedavisi olmayan bir hastalıkları olduğunu düşündürür.

Vajınusmusda vajinadaki kasların istemsiz kasılması sözkonusudur. Aslında kadın cinsel birleşmeyi istemekte, ama partnerini itmesi veya vajinadaki kasların kasılması tamamen istem dışıdır. Kontrol edilemeyen birşeyler vardır sanki, bedenini yönetememektir.  Bu durum çiftleri okadar rahatsız etmektedir ki, hem kadın hem erkek cinsellikten soğumakta, isteksizlik gelişebilmektedir. Bazen bu yaşam şekli kabul edilir ve çiftler uzun yıllar ilişkiye girmeden yaşayabilirler. Ama geçen zamanla birlikte bir bebek hayali kurulur. Aslında bu istek bir hayal değildir. Çünkü vajinusmus tedavisi olan , anatomik bir bozukluğun olmadığı bir hastalıktır. Önemli olan doğru yerlere başvurmanızdır.

Tedavi

1-öncelikle vajınusmus deneyimi olan kadın doğum hekiminiz tarafından anatomik yapınız kontrol edilir. Bu muayenede spekulum kullanılmaz, canınız yanmaz, kısa sürer, endişelenmeyin, hekiminize güvenin.Güven korkularınızı azaltır.

2-bilişsel terapi: yanlış bilgilerden sizi kurtarmak, kadın genital sisteminin anatomik yapısı konusunda sizi  bilgilendirmekten oluşur.

3-davranışsal tedavi: öğrendiklerimizi artık uygulayabiliriz. Ama çok hızlı değil, adım adım ilerlemek gerekir. Pratik dersler ve ev ödevleri can yakıcı, ağrı verici değildir. Kişiye özeldir.

Tedavi süreci genellikle haftada 1-2 seans olup 3-4 seansta tedavi tamamlanır.

Vajınusmusa alışmayın, kanıksamayın…